KAMPANIA BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ

 

Trzy czekoladki

         Wydarzyła się tragedia. Trzy czekoladki odebrały życie naszej córce – Martynce – uczulonej na orzechy arachidowe. Orzechy te nie były składnikiem produktu a zawarta w czekoladkach ilość alergenu wywołała wstrząs anafilaktyczny. Nie pomogły dwie ampułkostrzykawki adrenaliny ani udzielenie pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.

 

Bierność instytucji państwowych

Instytucje państwowe, odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności i obywateli w Polsce, nie podjęły żadnych działań wyjaśniających względem producenta, ani żadnych działań ochronnych względem konsumentów z alergią pokarmową, z których większość to dzieci. Mimo śmiertelnego skutku Główny Inspektor Sanitarny nie zlecił badania czy zawarta w czekoladkach ilość zanieczyszczenia nie narusza przepisów o bezpieczeństwie żywności.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jasno określa, że produkt spożywczy niebezpieczny dla zdrowia i/lub nienadający się do spożycia nie może być wprowadzony do obrotu. Aby sprawdzić, czy dany produkt spożywczy jest niebezpieczny, bierze się pod uwagę m.in. szczególną wrażliwość poszczególnych grup konsumentów. Jeżeli niebezpieczny artykuł spożywczy stanowi część partii, transzy lub dostawy, należy założyć, że całość żywności w tej partii jest również niebezpieczna.

Polskie „służby publiczne” przyjmując informację o śmierci alergicznego dziecka założyły, że producent dołożył wszelkich starań aby zanieczyszczeń uniknąć. Bez badania czekoladek uznały, że brak informacji tj. niewykazanie orzechów arachidowych w składzie i komunikat „Może zawierać orzechy arachidowe” były wystarczającą informacją.

Brak prawa to bezprawie

W udzielonej nam odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia stwierdza: „… W przepisach prawa żywnościowego brak jest natomiast szczegółowych wymagań dotyczących podawania informacji o substancjach, które nie są składnikami danego produktu, a dostały się do niego w sposób niezamierzony, np. z linii produkcyjnej przeznaczonej zamiennie do produkcji różnego asortymentu środków spożywczych. Niezamierzona obecność substancji o właściwościach alergizujących w wyrobie finalnym może wynikać z niedokładnego umycia i przygotowania linii produkcyjnej, na której są produkowane różne produkty, tj. niezawierające alergenów i zawierające alergeny. Prawo unijne nie określa ilości substancji alergennej, która może być uznana za niewielką ilość czy wręcz ilość śladową.”

Prawo unijne nie określa dopuszczalnych ilościowych norm dla poszczególnych zanieczyszczeń alergenami oprócz dwutlenku siarki – 10 mg/kg.  GIS odesłał nas do laboratorium. Wykonaliśmy test, który wykrywa obecność alergenu w ilości do 1000 mg/kg. Wartość ta została przekroczona! Urzędnicy przedkładając interpretację przepisów, których nie ma nad obowiązujące przepisy bezpieczeństwa żywności i obowiązek znakowania alergenów, wprowadzają sprzeczność między przepisami, których zadaniem jest OCHRONA KONSUMENTÓW a ich praktycznym zastosowaniem. Niebezpieczny produkt nadal leży na sklepowych półkach.

Chcemy:

  • żywności rzetelnie oznakowanej, aby każdy mógł wybierać to co dla niego bezpieczne!
  • aby producenci badali swoje wyroby, aby wiedzieli co sprzedają i uczciwie opisywali skład swoich produktów!
  • dostępu do żywności bez alergenów i bez szkodliwych dodatków!
  • aby prawo chroniło obywatela, a nie służyło korporacjom!

„Może zawierać…”, „W zakładzie pakowane są….”, „W zakładzie używa się…”

Te komunikaty chronią wyłącznie producentów. W Polsce opatrzona jest nimi większość produktów. Zaraza nieodpowiedzialności opanowuje także przedszkolne jadłospisy i restauracyjne karty. Hasła te stały się powszechnie stosowaną praktyką oznaczającą w istocie NIE WIEM CO SPRZEDAJĘ i/lub NIE ODPOWIADAM ZA TO, CO SPRZEDAJĘ.

Powiedz STOP

  • rozmywaniu odpowiedzialności za zanieczyszczanie żywności.
  • powszechnej alergizacji społeczeństwa oraz dyskryminacji alergików.
  • rakotwórczym i toksycznym produktom.
  • cichemu zabójcy odbierającemu dzieci rodzicom i rodziców dzieciom – jesteśmy tym co jemy.

Bezpieczna żywność nie szkodzi zdrowiu i nie zagraża życiu konsumenta. Gdyby na opakowaniu był rzetelny komunikat tj. PRODUKT ZAWIERA ORZECHY ARACHIDOWE nasze dziecko by żyło.

 Aby nie dopuścić do takich tragedii w przyszłości potrzebne są pilne rozwiązania:

  1. Prawne ustalenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń składnikami alergennymi na poziomie 10 mg/kg i obowiązku wykazywania alergenów przekraczających ten poziom w sposób „Produkt zawiera…”
  2. Graficzne oznaczenia dla dzieci – obowiązkowe na opakowaniach słodyczy!
  3. Prawny zakaz stosowania komunikatu „Może zawierać…”  przez producentów żywności, restauracje i firmy kateringowe w zastępstwie rzetelnej informacji.

Cel kampanii

Celem KAMPANII BEZPIECZNA ŻYWNOŚĆ jest poprawa bezpieczeństwa żywności oraz zwiększenie dostępności żywności dla osób wrażliwych na pokarm. Zjawisko zanieczyszczania żywności, zafałszowywania składu oraz zabezpieczania się producentów niejednoznacznymi informacjami o komponentach produktów jest powszechne. Bardzo mocno ogranicza to dostęp do bezpiecznych produktów, nawet tych podstawowych, o najniższym stopniu przetworzenia – np. mrożone truskawki czy pieprz opatrzone są komunikatem „Produkt może zawierać mleko”.

W myśl zasady  – bezpieczeństwo w różnorodności – nie jest możliwe zapewnienie zdrowej i zbilansowanej diety bez dostępu do różnorodnych odżywczo, bezpiecznych – rzetelnie oznakowanych produktów. Każde zanieczyszczenie powinno być wykryte w zakładzie produkcyjnym a etykieta produktu powinna informować o rzeczywistej zawartości wszystkich jego komponentów. Wówczas każdy będzie mógł wybierać to co dla niego bezpieczne.

Edukacja i eliminacja alergenów z diety jest koniecznością podejmowaną przez alergiczne rodziny. Podobnie jak noszenie wszędzie ze sobą adrenaliny. Ale bezpiecznej żywności od tego alergikom nie przybędzie. Codzienne czynności takie jak zakupy, przygotowanie posiłków, pobyt dziecka w przedszkolu czy szkole rodzą ogromny stres ponieważ stają się sytuacjami zagrożenia zdrowia a nawet życia. W konsekwencji nieświadomości otoczenia, niezrozumienia lub dyskryminacji alergikom jest niezmiernie trudno funkcjonować.

Alergikom potrzebna jest rzetelnie oznakowana żywność wysokiej jakości. A tobie? 

Bezpieczna żywność to podstawa zdrowia. Przyłącz się, podpisując petycję poprzyj nasze postulaty.